W KULTURYSTYCE I FITNESS

ostatnia aktualizacja 2009-04-01
wprowadził Janusz Łukasik

Katarzyna Matella

Już po raz piąty odbyły się zawody w gościnnym Żelistrzewie, organizowane przez Stowarzyszenie "Ziemia Pucka" Oddział Leśniewo, reprezentowane przez naszego działacza i sędziego - Piotra Potrykusa.

Seniorzy w kulturystyce walczyli w kategorii do 90 i powyżej 90 kg. W kategorii 75 kg zweryfikował się niestety tylko jeden zawodnik stąd wszedł on w skład cięższej kategorii wagowej. W kategorii do 90 kg rywalizowało 4 zawodników. Sędziowie jednogłośnie pierwsze miejsce przyznali Piotrowi Ligusowi z Olimpu Zabrze, który prezentował najlepsze przygotowanie startowe. Na drugiej pozycji uplasował się Michał Majewski z CK Classic Ostrołęka, zaś na trzecim Karol Cieślak z klubu Gospodarza zawodów. Na czwartym miejscu znalazł się Marek Grabarczyk z Herosa Ustka.

W wadze ciężkiej zmierzyło się 6 zawodników. Bezapelacyjnym zwycięzcą tej kategorii, jak i overall, został Wojciech Szymkowiak z Efektu Toruń. Zaprezentował ładne proporcje, pełne mięśnie. Z niecierpliwością czekamy, jak wypadnie Wojtek na Debiutach (04.04.2009). To zwycięstwo szczególnie ucieszyło kulturystyczne środowisko z Torunia, którego "dzieckiem" jest Wojtek. Dodam, że w przeszłości Wojtek był zawodnikiem Strongman i obecnie na swojej drodze kulturystycznej jest wspierany przez Tomasza Lecha - Papaja. Drugie miejsce zajął Piotr Rzadkiewicz z S.S.K.i R. Sopot, prezentując nieco mniejsze umięśnienie, ale dobre przygotowanie w zakresie jakościowym. Na trzeciej pozycji uplasował się Krzysztof Marciniak, pod względem proporcji i wielkości umięśnienia podobny do zwycięzcy kategorii.

W fitness sylwetkowym zobaczyliśmy 6 pań. Po raz kolejny potężny, pięcioosobowy, team kobiecy wystawił sędzia, zawodnik i działacz w jednej osobie - Henryk Hryszkiewicz. Pierwsze miejsce wywalczyła Renata Bonisławska - jedyna zawodniczka reprezentująca inny, poza S.S.K.i R Sopot, klub - Aplauz Warszawa. Zaprezentowała ładne, kształtne umięśnienie, utrzymane w kanonie fitness. Na miejscu drugim znalazła się Karolina Jarosz, zeszłoroczna medalistka w fitness juniorek na Mistrzostwach Świata Juniorów i Weteranów.

W kategorii juniorów doskonałe predyspozycje do starów w kulturystyce zaprezentował Mateusz Baranowski. Wąska talia, rozłożyste plecy to atuty jego sylwetki, które pozwolą mu rywalizować w kategorii juniorów nawet na imprezach międzynarodowych.

W kategorii weteranów zmierzyło się dwóch panów: Jan Olejko i Edmund Lechowicz. Wygrał pan Jan z klubu Olimp Zabrze, który w zeszłym roku stanął do rywalizacji na arenie międzynarodowej (MŚJiW - Pilzno 2008).

Zawody w Żelistrzewie stanowiły doskonałe preludium sezonu zawodów w kulturystyce i fitness w Polsce. Ciepła atmosfera, gorący doping na, wypełnionej po brzegi, widowni sprawił, że była to udana impreza.

Mimo, że na zawodach nie przewidziane były nagrody finansowe zawodnicy otrzymali nagrody rzeczowe - odżywki i suplementy najwyższej klasy, ufundowane przez wiodącą firmę Fitness Authority z Gdańska. Na pewno stanowiły one dla zawodników miłą rekompensatę za trud włożony w przygotowania.